Suplementy

Witaminy dla kobiet ciężarnych – które wybrać?

W aptekach można znaleźć bardzo dużą ilość preparatów witaminowych, dedykowanych dla kobiet ciężarnych. Różnią się one nie tylko ceną, ale również składem – nie zawsze najdroższy produkt jest najlepszy. Dobre witaminy dla kobiet w ciąży nie muszą zawierać dużych ilości różnych mikroelementów i pierwiastków – ważne, by zawierały kilka najbardziej istotnych dla przyszłych mam składników.

Skład produktu

Najważniejszą kwestią, która powinna decydować o wyborze konkretnego preparatu witaminowego dla kobiet ciężarnych jest jego skład. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wymienia 5 składników, których prawidłowy poziom w organizmie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju ciąży:

  • kwas foliowy
  • DHA
  • jod
  • witamina D
  • żelazo

Nie oznacza to, że należy wybierać produkty zawierające wszystkie 5 składników – warto opierać się na wynikach badań, szczególnie jeśli chodzi o suplementację żelaza. Powyższe składniki wystarczą do zapewnienia prawidłowego rozwoju każdej zdrowej ciąży, dlatego też warto wybierać preparaty, które wyróżniają się właśnie takim składem – bez długiej listy innych witamin i minerałów, które często okazują się zbędne.

Suplementacja kwasem foliowym i DHA

Wybierając konkretne witaminy dla kobiet w ciąży (kliknij), warto sięgać po produkty zapewniające różne źródła folianów – najlepiej, jeśli jest to zarówno syntetyczny kwas foliowy, jak i jego biologiczna postać. Zdarzają się bowiem mutacje genetyczne u kobiet, które mogą zaburzać wchłanianie syntetycznego kwasu foliowego, tak ważnego w prawidłowym rozwoju układu nerwowego maluszka. Niedobory kwasu foliowego mogą prowadzić do wad cewy nerwowej płodu. Dobre preparaty witaminowe dla ciężarnych powinny zawierać co najmniej 200 mg kwasu dokozaheksaenowego, czyli DHA. Przyczynia się on do rozwoju narządów wzroku, układu nerwowego, zapobiega przedwczesnemu porodowi. Niektóre witaminy zawierają również EPA, czyli kwas eikozapentaenowy. Ułatwia on wchłanianie się DHA oraz jego transport do łożyska oraz komórek rozwijającego się płodu.