Suplementy zdrowie

Tabletki z witaminą C – kiedy są najbardziej przydatne?

Witamina C jest jedną z najważniejszych w ludzkim organizmie. Odgrywa ważną rolę w powstawaniu tkanki łącznej, która buduje ciało. Wspomaga przemianę różnych składników odżywczych – białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Syntetyzuje hormony oraz erytrocyty i hemoglobinę. Wpływa na gojenie się ran i syntezę kolagenu, który odpowiada za kondycję stawów oraz przebieg niektórych procesów metabolicznych. 

Jak długo witamina C znajduje się w organizmie? 

Ważnym zagadnieniem, które jest często pomijane, jest półokres rozpadu witaminy C. Oznacza to czas, o którym ilość danej substancji spada do połowy wartości początkowej. Wyróżnia się dwa różne okresy, które zależą przede wszystkim od tego, czy w organizmie brakuje, lub czy jest wystarczająca ilość witaminy C: 

  • od 8 do 40 dni – tyle trwa półokres rozpadu witaminy C, jeśli organizm traci jej “rezerwy”. Stara się wtedy zatrzymać jej jak najwięcej, ponieważ chroni się w ten sposób przed rozwojem szkorbutu, 
  • 30 minut – tak szybki półokres występuje, gdy dostawa witaminy jest na tyle duża, że wystarcza to organizmowi na własne potrzeby. 

W przypadku niedoborów, z powodu ubogiej diety, warto brać tabletki witamina C z https://www.aptekagalen.pl/witamina-c , które uzupełnią jej poziom do niezbędnego minimum. 

Co może zmniejszać poziom witaminy C? 

Warto pamiętać, że człowiek traci witaminy i minerały w niektórych sytuacjach. Dzieje się tak, gdy organizm jest narażony na różne obciążenia: 

  • znajduje się w stresie emocjonalnym, 
  • jest narażony na stres fizyczny (stan zapalny, zatrucie, stan po zabiegu). 

W rezultacie poziom witaminy C może spaść prawie do zera. aby szybko go odbudować, niezbędna może być tabletka z witaminą C.