zdrowie

Orteza na kolano – jak działa i kiedy stosować?

orteza kolana

Aktywność fizyczna wraca do popularności, a z nią odwiecznie związane są problemy z kontuzjami. Do jednych z najbardziej obarczonych elementów ciała człowieka należą stawy kolanowe, które są podstawą większości ruchów wielostawowych – na przykład biegów, czy jazdy na rowerze. Z myślą o zapobieganiu kontuzjom, jak i rehabilitacji osób kontuzjowanych, powstały ortezy kolanowe. Czym dokładnie są, jak działają i jakie są ich rodzaje? Warto się temu przyjrzeć.

Orteza kolana – jak działa?

orteza kolana

Staw kolanowy jest dla człowieka niezbędnikiem płynnego ruchu, pozwalając nie tylko na prostowanie i zginanie, ale także na ruchy rotacyjne. Niestety, w dzisiejszych czasach ruch, choć wraca do popularności, to jest też dość nieregularny. Nieregularność ta sprawia, że staw kolanowy nie zawsze jest przygotowany na nagłe zwiększenie aktywności. Jego słabość może w rezultacie skończyć się kontuzją.

Orteza kolana, zwana też stabilizatorem, działa dwojako – jednocześnie pomaga w rehabilitacji po urazach, ale też wspomaga proces prewencji u osób, które są szczególnie narażone na kontuzje. Całość działa na zasadzie odciążenia samego stawu, jego więzadeł, jak i samych mięśni, pomagając w ustabilizowanie ich pracy. 

Rodzaje ortezy kolana

Z racji na złożoność samego stawu kolanowego i związaną z nią różnorodność kontuzji, powstało wiele rodzajów ortez kolana. Każdy z nich jest stosowany w odmienny sposób, choć ich działanie sprowadza się do tego samego – zwiększenia stabilności całego stawu.

Ortezy kolana dzielą się przede wszystkim ze względu na konstrukcję. O jakich opcjach mowa?

  • Ortezy kolana z zegarem – zazwyczaj stosowane w przypadkach, gdzie do urazu doszło w okolicach więzadeł krzyżowych, rzepki, jak i łąkotki. Na szczególną uwagę zasługują opcje wzmocnione specjalnym silikonem, które maksymalizują stabilizację.
  • Elastyczne ortezy kolana – to opcje, które stosuje się w głównej mierze profilaktyczne, gdyż nie zapewniają tak silnej kontroli i stabilizacji, jak pozostałe rodzaje. Zwykle używane są u wysoko aktywnych osób, które chcą zminimalizować ryzyko urazu.
  • Półsztywne ortezy kolana – jest to opcja znajdująca się funkcjonalnie pomiędzy wspomnianymi wariantami. Polecana szczególnie tym, którzy kiedyś doznali urazu, a dziś nie chcą rezygnować z intensywnej aktywności fizycznej.

Jak widać, orteza kolana może być przydatna w wielu przypadkach. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Ważną informacją są same ceny, jak i możliwe refundowania z NFZ.

Czy ortezy kolana są refundowane?

Ceny ortezy kolana różnią się od siebie. Im bardziej profilaktyczna opcja, tym będzie ona tańsza. Wersji, które stworzone zostały w celu rehabilitacji specyficznej części stawu kolanowego, mogą jednak sięgać ceny nawet kilku tysięcy złotych. Właśnie z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy istnieje opcja refundacji z NFZ.

Jak się okazuje, istnieje. Konieczne będzie w tym przypadku otrzymanie odpowiedniego oświadczenia od lekarza specjalizującego się w schorzeniach narządu ruchu. Refundacja w takim przypadku może sięgać nawet do 700 zł.