zdrowie

Leczenie sanatoryjne – kto może poprawić zdrowie w sanatorium?

Ciechocinek - jedno z najpopularniejszych sanatoriów w Polsce

Wbrew pozorom uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne – inaczej po prostu sanatorium – nie jest przeznaczone tylko dla osób znajdujących się na emeryturze. Osoby po skomplikowanych złamaniach, przewlekle chore czy ludzie nieuleczalnie chorzy, łącznie z dziećmi.

Współcześnie sanatoria oferują tak wiele usług i zabiegów, że każdy – chory, czy senior – odnajdzie w takim miejscu spokój, relaks i pomoc. Osobom poszukującym odpowiedniego sanatorium polecamy listę najpopularniejszych polskich sanatoriów, gdzie zostały przedstawione i opisane najciekawsze ośrodki sanatoryjne w naszym kraju.

Sanatorium bezpłatne

Uzdrowiska w Polsce to 43 zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia. Miejsca takie to obszary posiadające naturalne źródła lecznicze, przede wszystkim zdrową, czystą wodę.

Nieprawidłową informacją lub raczej niezbyt ścisłą jest to, że pobyt w sanatorium jest bezpłatny. Pobyt w szpitalu sanatoryjnym ze skierowaniem i czasem trwania dwadzieścia jeden dni jest bezpłatny. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest już częściowo odpłatny. Wszelkie opłaty za zabiegi i miejsca relaksacyjne ponosi NFZ. Są to między innymi:

– kąpiele lecznicze,

– kuracje pitne i inhalacje,

– natryski,

– bicze szkockie,

– zawijania i okłady,

– ciepłolecznictwo,

– ultradźwięki,

– krioterapia.

Opłaty, jakie poniesie uczestnik, to, między innymi:

– częściowy koszt zakwaterowania,

– częściowy koszt wyżywienia,

– dojazdy na konkretne zabiegi,

– pobyt opiekuna uczestnika,

– opłaty klimatyczne,

– zabiegi niezwiązane z podstawową chorobą.

Sanatoria pełnopłatne

Jeżeli nie posiada się skierowania, a chce się wyjechać do uzdrowiska sanatoryjnego trzeba ponieść pełna opłatę za pobyt, wyżywienie i zabiegi. Jest to coraz częstszy kierunek osób wyjeżdżających na urlopy wypoczynkowe. Uskarżanie się na przewlekłe bóle stawów, czy też mięśni to wystarczający powód, aby spędzić trochę czasu w miejscu, które pozwoli wyleczyć lub załagodzić dolegliwości bólowe. Sanatoria pełnopłatna mają tą przewagę nad sanatoriami z NFZ, że nie trzeba czekać na nie czasem i dwa lata, a długość przebywania tam i ilości zabiegów zależy tylko i wyłącznie od czasu urlopu oraz od zasobności portfela przyszłego uczestnika. Można oczywiście korzystać z tych samych miejsc, co w przypadku sanatoriów częściowo płatnych.