Inne

Ziele angielskie – czego o nim nie wiesz

Tą przyprawę stosujemy w kuchni codziennie. 2 ziarenka do zupy, 4 do bigosu itd. Ale czy wiemy dlaczego tak robimy, czy tylko dlatego, że tak jest w przepisie.

Walory smakowe i zapachowe 

Ziele angielskie pochodzi z Jamajki i innych terenów Ameryki Południowej i Środkowej. Rośnie na drzewie korzennika lekarskiego. Owoce zbierane są jeszcze przed pełnym dojrzeniem i następnie suszone. W kuchni najczęściej stosowane jest ziele angielskie w ziarnach, ale można przyprawę spotkać także w formie sproszkowanej. Najlepiej dodawać je pod koniec gotowania, gdyż wysoka temperatura osłabia walory smakowe przyprawy.

Ziele angielskie od https://planteon.pl ma bardzo intensywny smak i zapach, dlatego trzeba stosować je z umiarem. Jest kompilacją goździków, gałki muszkatołowej, imbiru i cynamonu. To właśnie dlatego drobne ziarenka w formie sproszkowanej dodawane są do ciast (zwłaszcza pierników), lodów, czekolady (sposób przejęty od Azteków). 

ma bardzo intensywny smak i zapach, dlatego trzeba stosować je z umiarem. Jest kompilacją goździków, gałki muszkatołowej, imbiru i cynamonu. To właśnie dlatego drobne ziarenka w formie sproszkowanej dodawane są do ciast (zwłaszcza pierników), lodów, czekolady (sposób przejęty od Azteków). 

Głównym jednak zastosowaniem ziela angielskiego są potrawy przygotowywane z dodatkiem mięsa (gulasze, pieczenie, bigos, pasztety, farsze) oraz sosów (przede wszystkim beszamelowy).

Właściwości prozdrowotne

Mało kto wie, że ziarenka ziela angielskiego zawierają wiele cennych składników, są to przede wszystkim witamina A, witaminy B, białko, flawonoidy oraz składniki mineralne. Ziele angielskie ułatwia przyswajanie selenu. Zawarty w ziarnach eugenol ma właściwości przeciwbólowe, napar bardzo dobrze reguluje pracę przewodu pokarmowego.