Leki

Ciśnienie tętnicze krwi- sprawa, której nie wolno zaniedbywać

ciśnienie tętnicze krwi

Kontrola ciśnienia tętniczego to sprawa, której absolutnie nie wolno bagatelizować. Jej zaniedbanie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych i przewlekłych schorzeń. Dlatego warto codziennie mierzyć sobie ciśnienie, by móc w porę zareagować.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Wedle podręczników medycznych prawidłowe ciśnienie to wartości 120 na 80. Przy czym puls powinien być nie większy niż 70 uderzeń serca na minute. Oczywiście są to wartości umowne i mogą się od nich zdarzyć pewne odstępstwa, ponieważ każdy z nas jest nieco inny. Jednak ciśnienie powyżej 150 jest już niepokojącym sygnałem, który należy skonsultować z lekarzem.

Gdy ciśnienie tętnicze będzie stale rosnąć, wtedy należy je ostrożnie zmniejszyć lekami. Nie zawadzi także, zwiększyć ilość spacerów i ogólnej aktywności fizycznej.

Od czego może wzrosnąć ciśnienie tętnicze?

Po pierwsze od nerwów i silnego stresu. Emocje bardzo podwyższają poziom ciśnienia tętniczego. Zwłaszcza te niespodziewane, które są bardzo silne. Po drugie ciśnienie tętnicze może wzrosnąć od nadmiaru alkoholu. Nie jest tajemnicą, że napoje tego typu bardzo podnoszą jego poziom i rozszerzają naczynia krwionośne.

Ciśnienie może także podwyższyć się dlatego, że spożywa się zbyt kaloryczne i bogate w sól pokarmy. Za wysokie ciśnienie to także wynik genetycznych obciążeń. A to dlatego, że skłonność do jego powstawania może być dziedziczna.

Warto wiedzieć, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi, bo wtedy można samodzielnie regulować jego wartość. Bez tej wiedzy, będzie ono rozwijać się w utajeniu