Melatonina to hormon wytwarzany w gruczole mózgowym – szyszynce, który odpowiada za regulowania cyklu dobowego, czyli snu i aktywności. Jej niedobory powodują problemy z zasypianiem i zaburzenia snu, a także bezsenność. Leki nasenne zawierające melatoninę nie powodują otępienia, w związku z czym po nocnym śnie można normalnie wrócić do codziennej aktywności. Oczywiście jak w przypadku każdego leku długotrwałe stosowanie może prowadzić do uzależnienia.
Leki na uspokojenie o działaniu nasennym – melatonina
Leki uspokajające bez recepty o działaniu przyspieszającym proces zasypiania, takie jak melatonina mogą przywrócić prawidłowy rytm dobowy. Jego zaburzenie może być spowodowane stanami napięcia nerwowego i zmniejszeniem produkcji melatoniny w szyszynce. Uzupełnienie niedoborów pozwala na lepszy i efektywniejszy sen, ze zmniejszeniem epizodów budzenia się w nocy.
Leki nasenne – melatonina nie może być stosowana zbyt długo
Melatoniny nie powinno się stosować zbyt długo. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do stanu uzależnienia mózgu od jej podawania i zaburzenia naturalnego procesu wytwarzania melatoniny w szyszynce. Zatem należy ją przyjmować w cyklu nie dłuższym niż kilka tygodni, a dalsze stosowanie skonsultować z lekarzem. Melatonina ma szereg pozytywnych działań, gdyż zwalcza stres antyoksydacyjny, zmniejsza poziom cholesterolu i zwiększa wchłanianie się witamin. Niemniej jednak, jak w przypadku wszystkich leków nie należy je stosować zbyt długo, aby nie pogłębić problemu bezsenności.