Zielono-niebieskie algi, znane jako spirulina, przywędrowały do Europy z Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej oraz Afryki. Szybko zauważono ich dobroczynny wpływ na organizm ludzki, dlatego zaczęto je wykorzystywać jak naturalne źródło witamin i mikroelementów niezbędnych do codziennego prawidłowego funkcjonowania.
Co wchodzi w skład spiruliny?
Najważniejszym składnikiem spiruliny są aminokwasy egzogenne, czyli takie, które trzeba do organizmu dostarczyć wraz z pokarmem, ponieważ ciało ludzkie ich nie produkuje. Co więcej, charakterystyczne algi zawierają witaminę B1, B2 oraz B2, kwas foliowy (szczególnie potrzebny kobietom, które pragną zajść w ciążę), kwas GLA oraz mikroelementy takie jak miedź, cynk czy selen.
W leczeniu jakich schorzeń pomocna jest spirulina?
Spirulinę zaleca się osobom, które borykają się z problemem nadciśnienia tętniczego krwi. Dzięki jej działaniu maleje ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych zbyt wysokim ciśnieniem: zawałom serca, wylewom krwi do mózgu oraz udarom. Specjaliści rekomendują również te zielonkawe algi jako suplement diety w leczeniu otyłości; udowodniono, że wysoka zawartość błonnika w spirulinie przyczynia się do redukcji wchłaniania cukrów i tłuszczów dostarczanych wraz z pożywieniem. Nie bez znaczenia są także w leczeniu hipercholesterolemii; wysoka zawartość fenyloalaniny w spirulinie pomaga skutecznie zredukować poziom niezdrowego cholesterolu we krwi.
Właściwości przeciwnowotworowe
Jak podaje University of Maryland Medical Center w Baltimore, badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły, że regularne stosowanie spiruliny znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. To przełomowe odkrycie pozwoliło dopisać do długiej listy prozdrowotnych właściwości zielononiebieskich alg także działanie antyoksydacyjne, antywirusowe i przeciwbakteryjne. Nie bez znaczenia są tutaj także właściwości detoksykujące; nagromadzenie się toksyn w organizmie może przyczyniać się do powstawania nowotworów, natomiast dzięki spirulinie można skutecznie zredukować ich poziom.