zioła

Senes – charakterystyka i zastosowanie

Senes jest mieszanką liści oraz owoców kilku gatunków krzewów stączyńca, był stosowany już w średniowieczu, także nie jest nowym wynalazkiem.

Senes to naturalny lek stosowany w przypadku zaparć, ma silne właściwości przeczyszczające, przeciwzapalne, jednak spożywanie go regularnie może mieć negatywne skutki zdrowotne. Warto stosować lek tylko w uzasadnionych przypadkach. W sklepach można znaleźć duży wybór herbatek z senesu, które mają działanie odchudzające. Jak łatwo można się domyślić wpływają na przyśpieszenie przemiany materii, wspomagają trawienie, trzeba jednak stosować je z umiarem, inaczej mogą wystąpić bóle brzucha i biegunki. Nie zaleca się stosowania senesu osobom z zapaleniem wyrostka, kobietom w ciąży, matkom karmiącym, osobom z zapaleniem pęcherza moczowego, nerek oraz cierpiącym na zespół jelita drażliwego.

Senes bez wątpienia może mieć pozytywny wpływ zarówno w przypadku odchudzania, jak i problemów z przewlekłymi zaparciami, trzeba jednak być dość ostrożnym podczas stosowania leku. Pamiętajmy, że każdy produkt spożywany w nadmiernych ilościach, może powodować problemy zdrowotne, dlatego trzeba mieć umiar i kierować się zdrowym rozsądkiem, szczególnie podczas procesu odchudzania. Gubienie zbędnych kilogramów to proces długotrwały, dlatego nie można liczyć na szybkie efekty, warto uzbroić się w cierpliwość, stosować odpowiednią dietę i regularnie ćwiczyć.

Choć senes nie wykazuje żadnych właściwości toksycznych, to lepiej nie podawać go dzieciom oraz nie spożywać będąc w ciąży.