zdrowie

Czym jest zły cholesterol i jak obniżyć jego poziom?

zly-cholesterol

Czym jest zły cholesterol? Cholesterol LDL (lipoproteiny o małej gęstości) nazywany jest powszechnie złym cholesterolem. Stanowi on na ogół około 70% całkowitego cholesterolu. Jego zadaniem jest transportowanie cholesterolu do komórek ciała, gdzie jest wykorzystywany m.in. do produkcji hormonów.

Dlaczego LDL to zły cholesterol?

Kiedy LDL w organizmie jest za dużo, zaczyna odkładać się w tętnicach w formie blaszki miażdżycowej. Liczne badania kliniczne pokazują, że do właśnie zły cholesterol LDL jest czynnikiem ryzyka związanym z rozwojem miażdżycy. Dlatego trzeba kontrolować jego ilość w organizmie. To warunek zachowania zdrowia. Dla odmiany,  w organizmie potrzebny jest cholesterol dobry – HDL. On z kolei odpowiedzialny jest za transportowanie cholesterolu z komórek ciała do wątroby. Frakcja HDL zbiera nadmiar cholesterolu z obwodu, a więc zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia. Na ogół stanowi nie więcej niż 30% frakcji cholesterolu.

Jak utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?

Bardzo ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniego poziomu cholesterolu całkowitego oraz frakcji HDL i LDL w organizmie. Dlatego warto regularnie badać u siebie poziom cholesterolu. Zaburzenia nie dają bardzo długo żadnych objawów, powodując jednak odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Warto zadbać też o odpowiednią dietę i zachowywać aktywność ruchową przez całe życie.