zdrowie

Babka płesznik – kiedy jej nie stosować?

Istnieje mnóstwo specyfików, które w mniej, lub bardziej korzystny sposób działają na nasz organizm. Dotyczy to nawet ziół, które choć są środkami naturalnymi, również mają swoje słabe strony i przeciwwskazania.

Ciąża – czy trzeba uważać?

Większość specyfików pochodzenia naturalnego nie działa negatywnie na kobiety w ciąży. Jest to przeciwieństwo produktów farmaceutycznych, których nie powinno się stosować w okresie ciąży. Babka płesznik jest przykładem specyfiku naturalnego, który spokojnie można wykorzystywać również w ciąży.

Kiedy nie stosować babki płesznik?

Istnieją jednak przeciwwskazania, które powinniśmy uwzględnić przy stosowaniu babki śródziemnomorskiej (płesznik). Są to między innymi:

1. Stosowanie wraz z innymi lekami. Babka śródziemnomorska bardzo osłabia wchłanianie się leków do organizmu człowieka. Dlatego powinno się ją stosować godzinę przed, lub po przyjęciu leku.

2. Stany niedrożności jelit, bóle brzucha i krótki czas przed planowaną kolonoskopią. W takich sytuacjach babka śródziemnomorska mogłaby zadziałać odwrotnie, niż tego byśmy oczekiwali.

Pomimo tych przeciwwskazań, babka ta jest bardzo szeroko wykorzystywana w procesie leczenia różnych schorzeń układu pokarmowego a także – w przyspieszeniu leczenia zmian hemoroidalnych. Jej małe, czarne nasionka bardzo dobrze zresztą przyjęły się w Polsce.