herbata zdrowie zioła

Dobroczynne właściwości kociego pazura

Zioła od wieków uznawane były za cuda natury. Z ich dóbr korzystano przy wszelkich dolegliwościach i schorzeniach. Były lekarstwem, które niejednokrotnie mogło uratować życie. Dzisiaj w związku z dostępem do wielu medykamentów spadły z piedestału, jednak wciąż są bardzo popularne. Zwolenników ich stosowania jest tyle samo co przeciwników. Duże grono ludzi chętnie sięga po suplementy diety wierząc, że skoro niegdyś były jedynym źródłem pomocy, to czemu miałyby nie pomóc teraz.

Większość ziół wykazuje wszechstronne właściwości. Jednym z nich, o którym śmiało można powiedzieć, że pomaga „na wszystko” jest koci pazur. To popularne zioło z Peru określane jest także mianem czepota puszysta bądź vilcacora. Z korzenia, kory i liści tej rośliny produkuje się preparaty mające zastosowanie w takich chorobach jak astma, nadciśnienie, Alzheimer, depresja, nerwica, a nawet rak.

Niestety do dzisiejszego dnia nie istnieje naukowe potwierdzenie tych leczniczych właściwości. Jak dotąd odkryto jedynie występowanie alkaloidów, a niektóre z nich mogą mieć wpływ na stymulowanie białych ciałek krwi. W związku z tym stosowanie kociego pazura może działać pozytywnie na układ odpornościowy. Odnaleziono także substancje blokujące działanie wolnych rodników, co z kolei zatrzymuje proces starzenia się skóry.