zdrowie

Tabletki na stawy

Kiedyś na chorobę zwyrodnieniową stawów chorowały głównie osoby starsze, teraz występuje ona także u ludzi młodych. Obecnie jest to jedna z chorób, które występują najczęściej na świecie.

Zwyrodnienie stawów jest procesem powolnym i nieodwracalnym, a pewne zmiany tego typu mogą się pojawić przed 40 rokiem życia. Zmiany te polegają na spadku jakości chrząstki stawowej, chrząstka ulega rozrzedzeniu i spadają jej właściwości amortyzujące.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Na pierwszy plan wysuwają się dolegliwości bólowe, które przeplatają się z okresami bezbolesnym. Brak bólu nie oznacza jednak, że choroba ustąpiła.

Inne objawy to sztywność, drętwienie, brak czucia oraz brak siły w mięśniach, co jest spowodowane uciskiem na nerwy. Te objawy występują najczęściej rano, natomiast w ciągu dnia mogą ustąpić.

Najbardziej narażone na zwyrodnienie są stawy i kręgi szyjne, stawy kręgosłupa odcinka lędźwiowego, staw kolanowy oraz biodrowy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów może być pierwotna i wtórna. Z chorobą pierwotną łączy się słaba jakość chrząstki śródstawowej, która gorzej znosi obciążenia. Wtórna choroba zwyrodnieniowa kości i stawów, powstaje w związku z inna chorobą, np. z cukrzycą, dną moczanową lub przeciążeniami danego miejsca.

Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Terapia tej choroby powinna być oparta na diagnozie lekarza, ale istnieje wiele preparatów, które są dostępne bez recepty i wspomagają regenerację chrząstki stawowej.

Ważna jest terapia dolegliwości bólowych, które występują wskutek powstania stanu zapalnego. W aptece można kupić bez recepty tabletki na stawy (https://evita.sklep.pl/pl/stawy-i-kosci). Jest ich spory wybór i przeważnie będą zawierały silną substancję czynną w mniejszej dawcę, niż lek dostępny na receptę.

Poza lekami podawanymi doustnie, można doraźnie używać wszelkie maści, kremy czy żele. Są to preparaty, które zawierają w swym składzie lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Przed zastosowaniem powyższych preparatów, konieczne jest zapoznanie się z ulotką o leku, w celu sprawdzenia sposobu przyjmowania leku i czasu, przez który lek należy przyjmować.