zdrowie

Parę słów o kolorach

Jeśli chodzi o koloidy, to na pewno jest to pojęcie znane przede wszystkim chemikom. Pomimo tego, że przeciętny człowiek nie ma pojęcia, czym one w ogóle są, to natyka się on na nie na każdym kroku. Warto więc wiedzieć, co można określić mianem koloidów.

Czym są koloidy?

Na początku warto powiedzieć, skąd w ogóle wzięło się pojęcie koloidów. Otóż, wprowadził je do chemii swego czasu Graham, określający tym mianem substancje o właściwościach zbliżonych do kleju. Obecnie mówi się, że koloidy to układy o dużym stopniu rozdrobnienia. Składają się one z dwóch faz: fazy ciągłej nazywanej także ośrodkiem rozpraszającym oraz fazy rozproszonej. Cząstki fazy rozproszonej mogą przybierać różne kształty – między innymi blaszkowaty, kulisty lub nitkowaty. Mogą także mieć jedną wielkość lub różnić się między sobą – mówimy wtedy o układach monodyspersyjnych lub polidyspersyjnych.

Czy koloidy można spotkać w codziennym życiu?

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale na koloidy można natknąć się praktycznie na każdym etapie życia codziennego. Uznaje się także, że do układów koloidalnych można zaliczyć cały organizm ludzki. A to z tego względu, że składa się on z różnych substancji o różnych stanach skupienia.

Jeśli chodzi o układy koloidalne, to zaliczyć można do nich na przykład takie zjawiska jak mgła czy unoszący się nad miastem smog. Do koloidów zaliczają się także wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia unoszące się w wodzie, które powodują jej mętnienie. Potrafią być one szkodliwe dla człowieka. Wbrew pozorom, koloidy są także bardzo często spotykane w przydomowych kuchniach. A to z tego względu, że zaliczają się do nich między innymi śmietana, masło, mleko, żelatyna czy galarety. Tak więc jak widać, koloidy są spotykane praktycznie wszędzie, chociaż nie zawsze wszyscy zdają sobie z tego sprawę.