Kawa

Najdroższa kawa świata? Kopi luwak

Najdroższa, najlepsza oraz najrzadsza kawa świata? Taka właśnie jest wyjątkowa kopi luwak, czyli kawa, która wytwarzana jest z odchodów żyjącego w Indonezji zwierzątka zwanego popularnie cywetą. Co jednak warto wiedzieć o kawie luwak i dlaczego należy ona do najdroższych na świecie?

Jak powstaje kawa luwak?

Jak zostało wspomniane powyżej kopi luwak to kawa powstająca z odchodów cywety. Cyweta żywi się praktycznie wszystkim, co spotka na swojej drodze, jednak uwielbia w szczególności dojrzałe owoce kakaowca. Spożyte nasiona tej rośliny zostają następnie wydalone i poddaje się je dokładnemu czyszczeniu oraz opalaniu, po którym nadają się do spożycia.

Kawa luwak

Jeszcze jakiś czas temu kopi luwak uznawana była za jedną z najlepszych kaw na całym świecie, ponieważ charakteryzował je bardzo delikatny i wyważony smak. Nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż kawa ta nie należy niestety do najtańszych, ponieważ 1 kg kosztuje około 2000 zł. Niestety jakość kawy z czasem uległa pogorszeniu, ponieważ cywety zaczęto hodować w klatkach, w których karmione są bardzo dużymi ilościami kawy, przez co kopi luwak nie smakują niestety tak jak kiedyś. Dziko żyjące cywety wybierały to, co najlepsze, dlatego też w tym czasie po kawę luwak sięgało wielu koneserów.