Ziele melisy jest polecane w stanach nadmiernego zdenerwowania oraz przy problemach z zasypianiem. Znajdujące się w nim składniki poprawiają samopoczucie – bez potrzeby sięgania po silne medykamenty.
Melisa w ziołolecznictwie
Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis L.) to bylina rosnąca dziko na terenach Europy Południowej, Afryki Północnej i Azji. Ze względu na karbowane i ząbkowane listki przypomina miętę, jednak wydziela przyjemny, cytrusowy zapach – stąd też nazywana jest cytrynowym zielem.
Od wieków melisa używana jest w tradycyjnym ziołolecznictwie. Polecana jest w szczególności na dolegliwości układu nerwowego, lecz również ma ona inne zastosowania medyczne. Kiedy warto pić napar z melisy?
Ziele melisy na uspokojenie
Ziele melisy jest stosowane w stanach nadmiernego zdenerwowania, na nerwicę i na stres. Zmniejsza również dolegliwości lękowe, polecane jest osobom z pogorszonym nastrojem i z depresją. Wspomaga skupienie, poprawia pamięć. Wykazuje właściwości uspokajające, dlatego przywraca równowagę psychiczną. Pomaga w zasypianiu, więc wskazane jest dla osób doświadczających bezsenności.
Takie działanie melisa lekarska zawdzięcza zawartości olejku eterycznego melisowego. Olejek ten wykazuje także właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwdrobnoustrojowe. Reguluje rytm pracy serca, którego zaburzenia często towarzyszą stanom zdenerwowania, lęku.
Działanie melisy lekarskiej
Jednak melisa lekarska jest polecana nie tylko w okresach nadmiernego obciążenia układu nerwowego. Również pomaga ona w wielu innych dolegliwościach. Na co jeszcze warto ją zastosować?
- Układ pokarmowy – właściwości rozkurczające, a także wspomagające trawienie powodują, że melisa pomaga przy niestrawności, wzdęciach, gazach, bólach brzucha.
- Układ sercowo-naczyniowy – ziele melisy wspiera rytm serca i prawidłowe kurczenie się naczyń krwionośnych. Przez zmniejszenie ilości cholesterolu we krwi redukuje też ryzyko miażdżycy.
- Laktacja – picie naparów z melisy wspomaga produkcję pokarmu.
- Stosowanie zewnętrzne – melisa polecana jest na opryszczkę wargową, łupież, przetłuszczające się włosy, rany, trądzik i łojotok, infekcje i zapalenia skórne oraz na ukąszenia owadów.
Jak stosować melisę lekarską?
Z melisy lekarskiej (tu) można przygotowywać napar do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. 1-2 łyżeczki ziela parzy się pod przykryciem przez 5-10 minut.
W aptekach i zielarniach można też kupić gotowe nalewki z melisy, cukierki melisowe, suplementy diety w formie tabletek z wyciągiem z melisy.