herbata

Jakie właściwości ma herbata czarna?

Większość z nas lubi pić kawę bądź herbatę o poranku. To skuteczny sposób na rozgrzanie się i pobudzenie. Czarna herbata jest jednym z najczęściej wybieranych ciepłych napojów, ale nie każdy wie, że jej picie przynosi również wiele korzyści dla zdrowia! Jakie są więc jej właściwości?

Zalety czarnej herbaty

Codziennie picie tego popularnego napoju pomaga w oczyszczaniu organizmu, obniża cholesterol, a także wspomaga pracę układu trawiennego. Ponadto, dzięki dużej zawartości flawonoidów, opóźnia procesy starzenia się organizmu. Jest więc skutecznym sposobem na zatrzymanie młodości na dłużej! Dobroczynne działanie flawonoidów na tym się nie kończy. Wspierają one także układ krwionośny i zapobiegają powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów krwi.

Herbata na pobudzenie

Czarne herbaty są bogatym źródłem kofeiny– mogą zawierać jej więcej niż popularna kawa! Dzięki temu, napój ten skutecznie usuwa resztki zmęczenia i dodaje energii o poranku. Wspiera także koncentrację i pamięć. Picie czarnej herbaty jest skuteczniejsze i zdrowsze, niż picie kawy!

Czy można „przedawkować” czarną herbatę?

W dużych ilościach, herbata czarna może być szkodliwa i prowadzić do takich skutków ubocznych, jak kołatanie serca, bezsenność, ból lub zawroty głowy. Dlatego przy jej piciu należy zachować umiar. Jedna lub dwie filiżanki dziennie nie powinny nikomu zaszkodzić, ale cztery lub pięć to już może się okazać zbyt duża ilość.