zioła

Głóg dwuszyjkowy – sadzenie, pielęgnacja, rozmnażanie

Głóg dwuszyjkowy stanowi piękną ozdobę każdego ogrodu. Może on przyjąć formę wysokiego krzewu lub niewielkiego drzewka o wysokości około 4-5 metrów. Głóg jest bardzo odporną rośliną, dlatego często można ją spotkać w parkach, miejskich skwarach czy przy drogach. Żadne zanieczyszczenia nie są w stanie osłabić żywotności głogu.

Jak sadzić głóg dwuszyjkowy?

Przed posadzenie głogu dwuszyjkowego, należy bardzo rozważnie znaleźć dla niego miejsce. Choć nie jest to bardzo wymagająca roślina, nie lubi ona przesadzania. Dlatego też sadząc głóg należy wybrać dla niego stałe miejsce. Głóg dwuszyjkowy jest rośliną, którą uwielbia słońce. Jeśli zostanie posadzona w cieniu, jej kwiaty nie będą tak okazałe.

Głóg nie ma określonych wymagań co do rodzaju gleby. Dzięki temu jego uprawa i pielęgnacja jest bardzo łatwa. Jedyne, co może nieco przeszkadzać głogowi to zbyt duża wilgotność gleby. Głóg bardzo dobrze znosi mrozy, dlatego nie ma konieczności okrywania rośliny podczas zimy.

Jak pielęgnować głóg dwuszyjkowy?

Głóg jest rośliną, której pielęgnacja nie powinna stwarzać większych problemów. Należy zadbać o to, aby na głogu nie rozprzestrzeniły się szkodniki ani choroby grzybicze. Do zdecydowanie najbardziej odpornych odmian głogu dwuszyjkowego należy Paul’s Scarlet. Jest to z resztą zdecydowanie najpiękniejsza odmiana, która w okresie kwitnienia charakteryzuje się czerwonymi kwiatami w kształcie maleńkich różyczek. Głóg dwuszyjkowy (https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/glog-dwuszyjkowy.html) dobrze znosi częste podcinanie gałęzi, dzięki czemu można go uformować według własnego uznania.

Głóg dwuszyjkowy – rozmnażanie

Głóg dwuszyjkowy możemy rozmnożyć za pomocą nasion. Niemniej jednak uznaje się, że odmiany typowo ozdobne uzyskuje się poprzez szczepienie na głogu jednoszyjkowym. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowych sadzonek, które bardzo dobrze przyjmują się w glebie. Sadzenie głogu najlepiej zaplanować na wiosnę lub jesień, kiedy ziemia jest odpowiednio wilgotna. Jeśli sadzimy głóg podczas lata, musimy pamiętać o jego regularnym podlewaniu.