Jaskra jest chorobą oczu, która polega na degradacji nerwu wzrokowego, czego skutkiem jest stopniowo postępująca utrata pola widzenia, aż do całkowitej ślepoty w oku, które zostało nią dotknięte. Pomimo ogromnego skoku technologicznego i metod leczenia, nadal przyczyny jaskry są nie do końca poznane, a jej leczenie polega tylko na próbach zahamowania jej postępowania.
Co wiemy o jaskrze?
Choć dokładne mechanizmy powstawania i postępowania jaskry nie są znane, medycyna wie o istnieniu zależności pomiędzy wysokim ciśnieniem wewnątrz gałkowym a uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Z tego też powodu leczenie jaskry w głównej mierze polega na tym, aby obniżać i utrzymywać na niskim poziomie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.
Aby jednak dojść do tego miejsca, należy wpierw jaskrę zdiagnozować, a to często jest realizowane bardzo późno, ponieważ objawy tej choroby praktycznie nie występują i pojawiają się, dopiero gdy utrata pola widzenia jest na bardzo zaawansowanym poziomie.
Z tego też powodu tak ważne jest, aby regularnie realizować wizyty u okulisty, który przeprowadzić może kontrolne pomiary ciśnienia.
Jak leczyć jaskrę?
Gdy wyniki ciśnienia będą wskazywały na zagrożenie lub też, gdy w wyniku badania OCT zdiagnozuje się utratę pola widzenia, wprowadzone zostanie leczenie polegające na stabilizacji i obniżeniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej (sprawdź też więcej informacji na temat leczenia jaskry tutaj).
Na początkowym etapie choroby leczenie jaskry realizowane jest to poprzez podawanie na oko kropli obniżających ciśnienie, często w parze ze środkami farmakologicznymi w postaci doustnej.
Gdy to leczenie nie poskutkuje lub gdy stanie się nieskuteczne, konieczna będzie operacja, która może być zabiegiem laserowym, kanaloplastyką lub operacją polegająca na utworzeniu nowego kanału odpływowego dla cieszy wodnistej znajdującej się wewnątrz oka.
Zabiegi te w większości przypadków są bardzo skuteczne i na długie lata pozwalają żyć ze stabilnie niskim ciśnieniem, jednak szkody, które zostały poczynione w wyniku jego obecności, nie będą już mogły zostać naprawione. Dlatego też tak bardzo ważne jest kontrolowanie swojego stanu zdrowia pod kątem ciśnienia wewnątrz oka.