Akupunktura jest metodą znaną od dawna i cieszącą się dużą popularnością. Co warto wiedzieć o tej starej terapii polegającej na nakłuwaniu igłami ciała pacjenta?
Przeciwwskazania do stosowania akupunktury
Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest bezpieczny dla pacjenta i może przynieść dobre skutki. W trakcie terapii nie można się zarazić wirusem HIV, wirusem żółtaczki oraz innymi chorobami. Wynika to z faktu, że każdy pacjent posiada swój własny komplet igieł. Po każdym zabiegu są one poddawane sterylizacji i używane tylko do terapii tego jednego, określonego pacjenta. Często też lekarze sięgają po jednorazowe igły, które są utylizowane po zabiegu. Jednorazowe narzędzia są najbezpieczniejszym sposobem.
W niektórych przypadkach po nakłuciach pojawiają się krwawienia oraz niewielkie krwiaki w miejscu nakłuć. Zmiany te powinny zanikać i po kilku dniach nie powinny już być widoczne. Jeśli będą pozostawać na skórze należy skontaktować się z lekarzem.
Z akupunktury powinni zrezygnować pacjenci, u których stwierdzono skazę krwotoczną. Nie jest ona też wskazaną metodą dla osób z hemofilią, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwwskazaniem do stosowania terapii jest też miesiączka, ze względu na ryzyko krwawień. Zabronione jest nakłuwanie skóry w miejscach, w których wystąpiły zmiany skórne takie jak owrzodzenia czy też ropnie. Zastosowanie zabiegu w takich obszarach grozi wprowadzeniem drobnoustrojów do wnętrza organizmu. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest występowanie u pacjenta lęku przed nakłuwaniem.