Inne

Aspirator do nosa – zastępca gruszki

Aspirator do nosa – zastępca gruszki

Dla osoby dorosłej, katar to dokuczliwa dolegliwość. Utrudnia oddychanie, jedzenie, mówienie i uniemożliwia spokojny sen. Jeszcze gorzej znosi go dziecko, które nie jest w stanie samodzielnie pozbyć się wydzieliny z nosa. Zaleganie jej grozi natomiast poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wydzielinę z nosa dziecka należy usuwać gdy tylko się pojawi, zaś najłatwiej jest to zrobić za pomocą aspiratora.

Czym jest aspirator?

Aspirator do nosa to przyrząd, który spełnią funkcję podobną do tradycyjnej gruszki, lecz cechuje się większą skutecznością, dokładnością oraz siłą ssania. Pozwala na usuwanie całej wydzieliny, która zalega w nosie dziecka, nawet tej znajdującej się dość głęboko. Ponadto jest mniej inwazyjny a zatem szansa podrażnienia śluzówki w nosie dziecka spada. 

Rodzaje i działanie

Istnieją 3 rodzaje aspiratorów do nosa:

  • ustny
  • elektryczny
  • odkurzaczowy

Urządzenie ustne złożone jest z ustnika, wężyka, końcówki oraz znajdującego się pomiędzy nimi zbiorniczka, który zatrzymuje wciąganą wydzielinę. Rodzic umieszcza końcówkę w nosie dziecka po czym delikatnie wciąga powietrze korzystając z ustnika. Zassana wydzielina trafia do zbiorniczka. Wersja elektryczna działa na podobnej zasadzie. W jej wypadku jednak, rodzic nie musi zasysać powietrza ustami. Całą pracę wykonuje zasilany bateriami silniczek. Trzecia wersja budzi największe kontrowersje wśród rodziców jak i lekarzy. Podłączana jest bowiem do odkurzacza. Pomimo, że posiada wbudowany reduktor siły ssania, cały czas traktowana jest dość nieprzychylnie.