Siła ziół jest ogromna. Sięga po nie coraz więcej osób, chcąc poprawić ogólną kondycję swojego organizmu i nie obciążać go środkami farmakologicznymi. Jakie korzyści mogą przynieść zioła moczopędne? W jakich roślinach można wybierać i w jakiej formie są dostępne w sklepach?
Kiedy warto sięgnąć po moczopędne zioła?
Zalety regularnego przyjmowania ziół moczopędnych mogą zauważyć osoby, borykające się z różnymi dolegliwościami. Najczęściej sięgają po nie pacjenci, którzy chcą poprawić funkcje swoich nerek – zarówno chwilowe dolegliwości ze strony tego narządu, jak i przewlekłe choroby można załagodzić, dzięki piciu naparów z wybranych ziół. Osoby mające szeroko pojęte problemy z nerkami, często wspomagają się naturalnymi metodami – jest to dobre uzupełnienie np. farmakoterapii.
Podobnie jest w przypadku ludzi, którym obrzęki utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przyczyną opuchniętych kończyn lub innych części ciała jest wiele – od zaburzeń hormonalnych, przez nadmiar toksyn w organizmie, po nieprawidłową dietę lub nietolerancje pokarmowe. Przyjmowanie ziół moczopędnych może znacznie zmniejszyć ogólny wygląd zewnętrzny i zwiększyć komfort życia. Tego typu specyfiki są również wybierane jako wsparcie odchudzania – pozwalają szybciej oczyścić organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.
Jakie są najpopularniejsze zioła zwiększające wydalanie moczu?
Sklepy zielarskie posiadają bogatą ofertę naturalnych preparatów, które mogą pomóc w szybszym wydalaniu wody z organizmu. Dzięki temu z powodzeniem można dobrać idealny dla siebie produkt, który będzie wygodny przygotowaniu oraz zwyczajnie smaczny. Do najczęściej wybieranych ziół moczopędnych należy m.in. pokrzywa, mniszek lekarski, nawłoć, owoc jałowca, czarny bez, lubczyk, skrzyp polny, brzoza brodawkowata. Wiele z nich dostarcza także potrzebnych do sprawnego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów.
Jak pić? A może wystarczą tabletki?
Doświadczony fitoterapeuta lub zielarz może doradzić w kwestii doboru odpowiedniej formy ziół. Oprócz standardowego suszu, z którego można przygotowywać napary oraz wywary, zioła moczopędne można kupić także jako nalewki, tabletki lub soki.