Wiele rodzin, zwłaszcza z dziećmi, ma rozbudowane domowe apteczki. Znaleźć w nich można wiele preparatów, często kupowanych zapobiegawczo, aby w razie nagłej dolegliwości ich nie zabrakło. Co jednak powinno znajdować się w każdej apteczce?
1. Plastry
Najmniej oczywiste, a zarazem najbardziej potrzebne. Plastry sprawdzają się przy wielu drobnych urazach, takich jak otarcia, nacięcia naskórka, a czasem nawet stosowane są ochronnie – przy noszeniu niewygodnych butów.
2. Leki przeciwbólowe (Apap, Ibuprom, No-spa)
Dolegliwości bólowe zdarzają się każdemu, niezależnie od stanu zdrowia czy wieku. Choć zazwyczaj ból szybko mija, niekiedy niezbędne okazują się leki bez recepty, które załagodzą ból. Najpopularniejsze z nich to szeroko dostępne leki typu Apap czy Ibuprom. Na silniejszy ból pomogą zaś rzadziej spotykane leki, takie jak np. Solpadeine.
3. Leki na przeziębienie i grypę (Theraflu, Gripex, Actitrin)
Zachorowania na przeziębienie zdarzają się często, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Na nagły atak choroby warto mieć w domowej apteczce leki, które szybko załagodzą objawy, takie jak Theraflu czy Gripex. Dla dzieci sprawdzą się również syropy, np. Actitrin (https://www.apteka-oliwna.pl/actitrin-syrop-100-ml) lub Lipomal.
4. Preparaty na bóle menstruacyjne
Problem ten dotyczy wyłącznie kobiet, bóle menstruacyjne są jednak na tyle częstą dolegliwością, że wiele pań korzysta w ich przypadku ze specjalistycznych leków na receptę. Dla tych, które nie doświadczają aż tak silnego bólu, powinien wystarczyć zwykły środek przeciwbólowy.
5. Syropy na kaszel (Flegamina, Mucosolvan)
Mokry kaszel jest częstą dolegliwością, niekiedy niezwiązaną nawet z przeziębieniem lub grypą. Wiele osób, zwłaszcza dzieci ma problemy z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny. Sprawdzą się dla nich syropy, takie jak Mucosolvan bądź Flegamina, ułatwiające odkrztuszanie i łagodzące uciążliwy kaszel.