zdrowie

Kinesiotaping w okresie ciąży?

taping w ciążyPomimo tego, że coraz częściej dostrzegamy pozytywne działanie i wpływ kinesiotapingu na nasz organizm, a zarazem coraz częściej z niego korzystamy w przypadku wystąpienia bólów mięśniowo-stawowych, to rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego stosowania. Jednym z okresów w życiu kobiety, który uniemożliwia stosowanie wiele terapii rehabilitacyjnych, jest oczywiście ciąża. Czy w przypadku kinesiotapingu jest to również przeciwwskazanie?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że taping wpływa przede wszystkim na warstwy powierzchowne skóry nie ingerując w inne funkcje organizmu. Oddziałuje on bezpośrednio na skórę, zaś w sposób pośredni na układ limfatyczny czy mięśniowy. W okresie ciąży dość łatwo o przeciążenie wszystkich mięśni i stawów, które to następnie powodują olbrzymi ból dla przyszłej mamy. Wynika to z prostego faktu, iż organizm kobiety w tym okresie jest dodatkowo obciążony, a w praktyce nie jest do tego przystosowany i nie ma możliwości szybkiego przystosowania się do dodatkowej wagi dziecka.

Taping w ciąży

Czy jednak taping może być stosowany w okresie ciąży? Wbrew pozorom w przeciwieństwie do innych metod rehabilitacji, jak zostało to wspominane powyżej, taping działa przede wszystkim na powierzchowną warstwę skóry, a tym samym nie odnotowano jeszcze żadnego negatywnego działania przyklejonych taśm na okres ciąży i rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Tym samym z powodzeniem można korzystać w ciąży z kinesiotapingu.