W każdej aptece znajdują się produkty, dostępne wyłącznie na receptę oraz takie, które kupić można bez przepisu lekarza. Wśród nich dostępne są leki na zatoki bez recepty, wykazujące skuteczność działania w części przypadków. Działanie leków na zatoki zależne jest przede wszystkim od przyczyny, powodującej infekcję oraz intensywności jej przebiegu.
Lek na zatoki – czy warto kupować preparaty bez recepty?
Infekcje zatok najczęściej powodowane są wirusami oraz są następstwem przemarznięcia. W zatokach rozwija się stan zapalny, który należy zwalczyć. Leki na zatoki bez recepty najczęściej zawiera substancję, działającą przeciwzapalnie, a dodatkow składniki, wspomagajace samopoczucie w walce z objawami zapalenia zatok:
- bólem głowy,
- niedrożnością nosa,
- osłabieniem i gorączką.
Kupowanie leków na zatoki bez recepty ma sens wtedy, gdy pojawią się pierwsze symptomy rozwijającej się infekcji. Wtedy warto sięgnąć po jeden z leków na zatoki, działający przeciwzapalnie. Produkty takie jak leki przeciwbakteryjne na zatoki sprzedawane są na zlecenie lekarza.
Kiedy potrzebny jest lek przeciwbakteryjny na zatoki?
Objawy infekcji zatok, utrzymujące się przez kilka dni mogą świadczyć o przekształceniu się infekcji w bakteryjną. W tym przypadku konieczne będzie wdrożenie leków przeciwbakteryjnych na zatoki, dostępnych wyłącznie na receptę. Antybiotyki, bo o nich mowa dobierane są indywidualnie przez lekarza po zapoznaniu się ze stanem pacjenta, dlatego nie można leczyć się produktem, przepisanym komuś innemu.