zdrowie

Złamanie kości udowej

złamanie kości udowej

Na złamania kości udowej narażeni są głównie sportowcy oraz osoby starsze, które cierpią na przykład na osteoporozę. Niemniej jednak do złamania kości udowej może dojść nawet podczas poważniejszego wypadku, takiego jak na przykład wypadek komunikacyjny.
Najważniejsze jest to, aby odpowiednio szybko zająć się poszkodowanym, ponieważ złamanie kości udowej to nie są żarty i trzeba w tej kwestii interweniować, jak najszybciej.

Jak wygląda postępowanie przy złamaniu kości udowej?

Z całą pewnością poszkodowanego nie wolno ruszać do przyjazdu karetki. Tylko wykwalifikowani specjaliści wiedzą, jak postępować z osobą, która doznała takich obrażeń. Osoby, które nie mają na ten temat wystarczającej wiedzy, mogą swoim niefachowym postępowaniem, doprowadzić do przemieszczenia się i tak złamanej kości.

Jak przebiega leczenie u osób ze złamaniem kości udowej?

Przede wszystkim potrzebne jest zdjęcie rentgen, które pomoże ocenić, jak poważne są złamania. Przede wszystkim, dzięki temu można zaobserwować, gdzie dokładnie pękła kość i, czy nie doszło do złamań wtórnych. Następnie noga musi zostać unieruchomiona nawet na kilka tygodni, ale termin ten zależny, jest już całkowicie od lekarza oraz stanu pacjenta. Po tym czasie potrzebna jest odpowiednio dobrana fizjoterapia, która pomoże usprawnić kończynę i przywrócić ją do pełnej sprawności z czasu przed złamaniem. Ważne jest, aby postępować szybko i fachowo.