Suplementy

Tyrozyna – jeden z podstawowych aminokwasów w suplementach

Przyglądając się bliżej składom przeróżnych odżywek dla osób uprawiających sport, łatwo wypatrzeć powtarzający się w składach aminokwas – tyrozynę. Opisy producentów wskazują, iż jest to idealny wręcz związek chemiczny: usuwa zmęczenie, wzmacnia kondycję, wspomaga odchudzanie. Czym więc tak naprawdę jest ta magiczna tyrozyna? – przekonaj się na www.evita.sklep.pl

Aminokwas białkowy

Tyrozyna jest organicznym związkiem chemicznym, a konkretniej: jednym z dwudziestu podstawowych aminokwasów białkowych, czyli aminokwasów z których składają się białka. Znając podstawową rolę białka, jaką jest pełnienie funkcji budulca masy mięśniowej, nietrudno zrozumieć prostą zależność między podażą tyrozyny do organizmu, a budowaniem masy mięśniowej. Nijak nie tłumaczy to jednak innych zalet tego endogennego aminokwasu.

Synteza hormonów tarczycy

Wspomaganie procesu odchudzania przypisuje się tyrozynie z kilku powodów. Jednym z najistotniejszych jest stricte biologiczno-chemiczny fakt, czyli odgrywanie szczególnej roli w syntezie hormonów tarczycy. Oznacza to, iż – w sposób pośredni – aminokwas tyrozyny reguluje tempo przemiany materii (metabolizmu), co ma bezpośrednie przełożenie na masę ciała, przy zachowaniu diety na tym samym poziomie kalorycznym.

Lek na samopoczucie, środek na zmęczenie

Tyrozyna nie tylko wspomaga biologiczne działanie naszego organizmu. Za sprawą procesów chemicznych zachodzących ciele ludzkim, suplementacja tyrozyny dodatkowo oddziałuje na naszą psychikę. Z tyrozyny syntezowane są bowiem neuroprzekaźniki: dopamina i noradrenalina. Pierwszy zwiększa skupienie naszej uwagi i zdolność odczuwania przyjemności (zadowolenia, satysfakcji). Noradrenalina natomiast, przyspiesza ciśnienie krwi i zwiększa motywację do działania krótkotrwałego – mającego na celu rozładowanie nagromadzonej w organizmie dodatkowej energii.