Inne

Sposoby na zatkany nos

Zatkany nos to jeden z nieprzyjemnych objawów przeziębienia. Powoduje  problemy z oddychaniem i gorsze samopoczucie. W jaki sposób skutecznie pozbyć się tej dolegliwości?

  1. Inhalacja – wdychanie gorącej pary doskonale oczyszcza nos i zatoki. Do wody można dodać zioła lub olejki eteryczne, które wzmocnią efekt.
  2. Nawilżanie powietrza – suche powietrze jest często wynikiem ogrzewania pomieszczeń zimą i może powodować nasilenie objawów przeziębienia. Pomogą nawilżacze powietrza lub rozłożenie mokrych ręczników na kaloryferach.
  3. Spreje do nosa – takie preparaty można kupić w aptece, na przykład Quixx, zawierający naturalną wodę morską.
  4. Nawadnianie organizmu – przyjmowanie dużej ilości płynów pozwoli na rozrzedzenie wydzieliny, która zatyka nos i gromadzi się w zatokach. Warto sięgnąć po ziołowe herbatki, a także herbatę z imbirem.
  5. Czosnek – ma silne właściwości antybakteryjne. Można dodać go do jedzenia lub zalać wrzątkiem i wdychać opary.
  6. Ocet jabłkowy – zawiera potas, który rozrzedza śluz, ma także działanie antybakteryjne, dlatego pomoże zwalczyć infekcję. Wystarczy dodać łyżeczkę octu jabłkowego do szklanki wody.

Stosowanie preparatów z apteki, na przykład Quixxu, warto uzupełnić domowymi sposobami, które przyspieszają powrót do zdrowia. Kiedy pojawi się przeziębienie, należy w miarę możliwości unikać wychodzenia z domu i wychłodzenia organizmu, a także dużo odpoczywać.