Leki

Przyczyny występowania grzybicy

Grzybice są bardzo powszechnymi chorobami zwłaszcza w formie powierzchniowej. Znacznie rzadziej występuje w formie narządowej. Przy powierzchniowej grzybicy obejmuje ona włosy, paznokcie czy skórę oraz błony śluzowe.
W większości przypadków grzybice nie są chorobami, które zagrażają życiu. Natomiast w każdym przypadku są one bardzo uciążliwe. Dodatkowo mogą się przenosić z człowieka na człowieka.

Co powoduje grzybice?


Zakażenia grzybicze są powodowane przez trzy grupy patogenów. Obejmuje to:
– dermatofity
– grzyby drożdżopodobne
– grzyby pleśniowe.
Za zakażenia skóry odpowiadają przede wszystkim grzyby drożdżopodobne. Leczenie może być realizowane z wykorzystaniem między innymi preparatów w formie kremów. W takich preparatach jak clotrimazolum substancja czynna odpowiada za zabijanie grzybów. W tym względzie klotrymazol odpowiada za likwidowanie szczególnie drożdżaków oraz dermatofitów.

Jak można zarazić się grzybicami?


Trzeba brać pod uwagę, że likwidowanie grzybic, które mocno się rozwinęły nawet z użyciem skutecznych preparatów clotrimazolum krem może być długotrwałe. Z tego powodu warto przeciwdziałać występowaniu takich schorzeń. Sposobami przeciwdziałania jest między innymi ograniczenia poruszania się boso w takich miejscach, jak baseny, szatnie czy prysznice. Należy również unikać korzystania z pożyczonych butów choćby do uprawiania różnych dyscyplin sportów, jak narciarstwo czy łyżwiarstwo.