Leki

Pomóż sobie zasnąć i zwiększ poziom melatoniny w organizmie

leki uspokajające bez recepty na lepszy sen

Melatonina to hormon wytwarzany w gruczole mózgowym – szyszynce, który odpowiada za regulowania cyklu dobowego, czyli snu i aktywności. Jej niedobory powodują problemy z zasypianiem i zaburzenia snu, a także bezsenność. Leki nasenne zawierające melatoninę nie powodują otępienia, w związku z czym po nocnym śnie można normalnie wrócić do codziennej aktywności. Oczywiście jak w przypadku każdego leku długotrwałe stosowanie może prowadzić do uzależnienia.

Leki na uspokojenie o działaniu nasennym – melatonina

Leki uspokajające bez recepty o działaniu przyspieszającym proces zasypiania, takie jak melatonina mogą przywrócić prawidłowy rytm dobowy. Jego zaburzenie może być spowodowane stanami napięcia nerwowego i zmniejszeniem produkcji melatoniny w szyszynce. Uzupełnienie niedoborów pozwala na lepszy i efektywniejszy sen, ze zmniejszeniem epizodów budzenia się w nocy.

Leki nasenne – melatonina nie może być stosowana zbyt długo

leki uspokajające bez recepty na lepszy senMelatoniny nie powinno się stosować zbyt długo. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do stanu uzależnienia mózgu od jej podawania i zaburzenia naturalnego procesu wytwarzania melatoniny w szyszynce. Zatem należy ją przyjmować w cyklu nie dłuższym niż kilka tygodni, a dalsze stosowanie skonsultować z lekarzem. Melatonina ma szereg pozytywnych działań, gdyż zwalcza stres antyoksydacyjny, zmniejsza poziom cholesterolu i zwiększa wchłanianie się witamin. Niemniej jednak, jak w przypadku wszystkich leków nie należy je stosować zbyt długo, aby nie pogłębić problemu bezsenności.