Kursy

Na czym polega praca z powięzią w pracy fizjoterapeuty?

Powięź to tkanka łączna, która oddziela mięśnie oraz grupy mięśni od innych struktur ciała. Do elementów powięzi zaliczamy więzadła, ścięgna, torebki czy pochewki stawowe, a ich głównymi zadaniami są ochrona mięśni przed uszkodzeniem i zwiększanie ich wytrzymałości na przeciążenia. Fizjoterapeuci bardzo często wykorzystują pracę na powięzi w swoich technikach terapeutycznych, ze względu na bardzo wyraźny wpływ powięzi na inne tkanki ciała.

Jakie powięzi są najczęściej opracowane?

Jedną z największych i najważniejszych powięzi, które wymagają terapii jest powięź piersiowo lędźwiowa. Od niej zależy ruchomość grzbietu, ale także barków czy miednicy. Pracując nad powięzią piersiowo lędźwiową chcemy rozluźnić przykurczone miejsca, zmobilizować i uelastycznić pracę tkanki i zwiększyć jej ruchomość w stosunku do innych struktur. Dlatego stosuje się różne techniki pociągania, rozcierania, ugniatania i przesuwania tkanek wobec siebie.

Gdzie uczyć się terapii powięziowej?

Kurs powięzi piersiowo lędźwiowej  pomaga kompleksowo zrozumieć działanie i mechanizmy powięzi oraz nauczyć się odpowiednich dla niej technik. Kursy metody powięziowej trwają około kilku dni i niekiedy są podzielone na moduły, podczas których możemy poznać diagnostykę i leczenie właściwe dla różnych części ciała, np. kończyn górnych, dolnych, kręgosłupa czy miednicy. Terapia powięziowa pozwala na szersze zrozumienie zasad działania organizmu człowieka, a szczególnie jego układu stawowego.