zdrowie

Miękki kołnierz ortopedyczny – kompendium wiedzy

Miękkie kołnierze ortopedyczne (tzw. kołnierze Schantza) wykorzystywane są w przypadku różnorodnych schorzeń obszaru szyi, które nie wymagają całkowitego unieruchomienia. Kołnierze tego typu bardzo często wykorzystywane są na przykład w leczeniu artrozy albo przy chorobach zwyrodnieniowych stawów odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jakie wskazania?

Miękki kołnierz ortopedyczny zalecany jest przede wszystkim u tych osób, które zmagają się z przeciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego odcinka szyjnego. Jest to najlepsze rozwiązanie także dla tych osób, które cierpią na nerwobóle szyi i ramion. Bardzo wielu lekarzy i rehabilitantów korzysta z kołnierza Schantza podczas doleczania skręceń, stłuczeń albo różnorodnych stanów zapalnych. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że miękkie kołnierze mogą być wykorzystane także przy leczeniu urazów żuchwy.

Jakie właściwości?

Miękki kołnierz ortopedyczny jest bardzo lekki, dlatego też zapewnia większy komfort w noszeniu. Większość modeli jest jednoczęściowa i profilowana anatomicznie do kształtów głowy. Jeżeli chodzi o sam materiał, to większość producentów korzysta ze specjalnej pianki poliuretanowej, która w tym konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej. Godne uwagi są kołnierze ze specjalnym obszyciem, które posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Warto postawić na bawełniany kołnierz ortopedyczny, który jest bardzo miły dla skóry.