Inne

Łopian na 5 dolegliwości zdrowotnych, czyli jak przywrócić zdrowie

Łopian od dawna wykorzystywany jest przez medycynę naturalną. Znalazł on zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetyce. Substancje znajdujące się w tej roślinie przeciwdziałają wypadaniu włosów, łagodzą bóle reumatyczne, leczą cukrzycę oraz wspomagają trawienie. Kiedy warto sięgnąć po te cenne zioło?

Jak wspomóc zdrowie łopianem?

1. Trawienie

Łopian znany jest ze swojego korzystnego wpływu na wątrobę, gdyż zwiększa wytwarzanie żółci, jak również soku żołądkowego i enzymów trawiennych w trzustce. Regularne stosowanie tego zioła sprawia, że pokarmy są lepiej trawione i przyswajane.

2. Cukrzyca

Łopian skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Zawarta w nim inulina normalizuje glikemię, co przyczynia się do zmniejszenia insulinooporności. Z kolei kwas arktygenowy zwiększa wydzielanie insuliny przez trzustkę, czyli procesu który u diabetyków jest zaburzony.

3. Usuwanie toksyn w celu przywrócenia zdrowia

Okazuje się, że sok z korzenia łopianu posiada właściwości moczopędne, a ponadto usprawnia przemianę materii i ułatwia pozbywanie się szkodliwych złogów z organizmu. Zaleca się sięgać po to zioło w przypadku chorób dróg moczowych i w celu oczyszczenia organizmu z toksyn.

4. Bóle reumatyczne

Łopian zalecany jest przy złamaniu i zwichnięciu, gdyż łagodzi ból. Ze względu na zawartość lignany możliwe jest nie tylko pozbycie się bólu, ale także stanu zapalnego. Zalecany jest w związku z tym także do łagodzenia bóli reumatycznych.

5. Choroby skórne

Łopian wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego też wykorzystywany jest w leczeniu chorób skóry typu łojotok, wyprysk, trądzik, czyraki, łupież czy świąd skóry.