Przyprawy

Krokosz barwierski- roślina z długą historią

Ogromna popularność medycyny naturalnej sprawia, że na salony wracają rośliny i zioła zapomniane przez kilkadziesiąt ostatnich lat. To oczywiście doskonała wiadomość, ponieważ dzięki takiemu zwrotowi trendów, dziś możemy korzystać z dobrodziejstw wielu wspaniałych roślin i ziół. Naturalne terapie bliskie są większości z nas, a kiedy jeszcze dokładniej poznamy właściwości niektórych roślin, wówczas już bez obaw możemy stawać w szranki z różnymi dolegliwościami.

Długa historia krokosza barwierskiego

Krokosz barwierski to roślina znana już w starożytności, jednak dopiero teraz doceniamy jego cudowne, prozdrowotne właściwości.
Krokosz barwierski czasami nazywany jest też szafranem łąkowym, ponieważ uważa się go za tańszy zamiennik luksusowego szafranu. Kiedyś krokosz stosowany był głównie ze względu na swoje właściwości barwiące, dziś doceniany jest ze względu na niezwykle drogocenny olej, który z niego pozyskujemy. Krokosz nie bez powodu nazywany jest tańszym szafranem. Ma on sporo podobieństw do tej niezwykle cennej przyprawy, a mianowicie podobnie jak i szafran, ekstrakt z krokosza posiada charakterystyczną czerwoną barwę.

Głownie przeznaczenie krokosza

Dziś krokosz barwierski wykorzystywany jest przede wszystkim w fitoterapii, ponieważ posiada on wiele unikalnych właściwości leczniczych. Wśród nich najczęściej wymienia się działanie moczopędnie, napotnie i regulujące pracę układu pokarmowego. Regularnie stosowany wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu, za co też jest bardzo ceniony.