Suplementy

Jakie suplementy powinni stosować sportowcy?

Nie ma dokładnej listy suplementów, które powinny być stosowane przez sportowców. Na pewno ważne jest dostosowanie suplementów do charakteru uprawianej dyscypliny sportowej, dodatkowych obciążeń oraz specyfiki diety. W pewnych okresach sportowcy bywają na dietach specjalnych, redukujących, czy też wysokobiałkowych, co może tym samym doprowadzać do swoistych niedoborów mineralnych i witaminowych oraz zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej.

Jakie związki stosować przy wytężonym wysiłku?

Dobre są kompleksowe preparaty zawierające podwyższone stężenia minerałów oraz witaminy w pełnych dawkach. Przykładem może być reklamowany Bodymax sport firmy OrklaCare, jak i inne suplementy przeznaczone dla aktywnych osób. Atutem zakupów w suplementów w sklepach dla sportowców jest ich relatywnie niska cena, często o wiele niższa niż w aptekach czy drogeriach. Aktywni są więc tutaj na uprzywilejowanej pozycji i powinni korzystać z tych dobrodziejstw.
Trzonem wybieranych minerałów dla każdego sportowca powinien być magnez. Magnez odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, układu mięśniowego oraz integrację funkcji metabolicznych i hormonalnych. Witaminy z grupy B są równie istotnymi składnikami dietetycznymi dla osób aktywnie uprawiających sport.

Jak wygląda dawkowanie?

Dawkowanie musi być niekiedy nieco podwyższone, co wynika z utraty elektrolitów i witamin rozpuszczalnych w wodzie z potem. Wzmożony wysiłek wymaga regularności stosowania suplementów, co pozwoli ustabilizować ich wartości na konkretnym, pożądanym poziomie.