zdrowie

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

atopowe zapalenie skóry na rękachAtopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to choroba która często rozwija się w wieku wczesnodziecięcym, w wielu sytuacjach jej objawy łagodnieją wraz z wiekiem, ale często towarzyszy choremu przez całe życie. AZS u dorosłych, podobnie jak u dzieci objawia się zmianami skórnymi zlokalizowanymi głównie na zgięciach kończyn, ale w sytuacji zaostrzeń choroby zmiany skórne obejmują większe powierzchnie ciała (twarz, górne części ramion, grzbietowe części rąk).

Skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania, do jej pielęgnacji chorzy powinni stosować specjalne środki do mycia i natłuszczania skóry, często również doustne preparaty antyhistaminowe i i preparaty sterydowe do nanoszenia na zmienioną chorobowo skórę. Leczenie AZS powinno być objawowe i przyczynowe, czyli polegające również na eliminacji czynników alergizujących. AZS często towarzyszą inne choroby alergiczne, takie jak astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar czy przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek, w bardzo wielu przypadkach powodem alergii są roztocza kurzu domowego.

Warto postarać się o eliminację czynników alergizujących z najbliższego otoczenia, przynosi to ogromne korzyści w postaci zmniejszenia objawów alergii i zdecydowanej, odczuwalnej poprawy samopoczucia.